Semínka trochu jinak než k jídlu

27.03.2017 - Také vám už přijde působení osivářských firem jako jeden velký byznys, který nás malé zahradníky dostává do kouta?Nedávno shlédnutý film Válka osiv mne přiměl k opravdovému zamyšlení. Začala jsem se více zajímat o problematiku semínek, protože mi přišlo dost na hlavu postavené, že většina z nás je prakticky závislá na několika málo semenářských firem, které ovládají světový trh s osivy a rostliny si šlechtí tak, aby jejich semínka nebyla dále použitelná. Zahradník je tak nucen další sezónu koupit semínka nová, včetně postřiků, které rostlinky potřebují. Vyšlechtěné rostliny jsou totiž také více náchylné na nemoci než odrůdy původní. Také vám už přijde působení osivářských firem jako jeden velký byznys, který nás malé zahradníky dostává do kouta?

Z tohoto úhlu pohledu jsem pochopila, že do budoucna je snad největším bohatstvím vlastnit kousek půdy a stát se semenářsky nezávislým. Vždyť dříve se semínka v rodině dědila. Poválečný zásah však přerušil jakous kontinuitu a my, současná generace, neumíme hospodařit, natož si vypěstovat vlastní osivo.

Jako velmi pozitivní mi přišly aktivity sdružení Gengel, které nabízí zdarma osivo původních rostlin s pár podmínkami, např. že musíte po sezóně osivo vrátit. Stála jsem najednou před rozhodnutím, zda půjdu do risku, požádám o osivo z Gengelu a uvidíme, jak se zadaří. Zodpovědnost za semínka čehosi, co tady bylo dříve než já, byla ohromná. Nedokázala jsem k tomuto přistoupit jen tak nezodpovědně, a tak jsem se přihlásila na Semínkový kurz, který několikrát do roka pořádá pan Marek Kvapil ze společnosti Potravinovezahrady.cz

Kurz se uskutečnil včera. Jsem plná dojmů, ale především informací o tom, jak úspěšně pěstovat a uchovávat si semínka starých odrůd, např. okurek, u kterých hrozí totální zánik původních odrůd na trhu. Semínka tak přežijí jen v rukách malých zahradníků, možná v semenářských bankách – v ČR, USA a Rusku. Nastavená legislativa totiž neumožňuje semínka šířit za účelem dalšího prodeje natož pěstovat samotné produkty za účelem dalšího prodeje. Přičemž právě staré odrůdy nebo krajové odrůdy (odrůdy z určité oblasti) jsou odolné a mohou se pěstovat bez chemie. Důležité je při získávání semen používat selekci, tedy semínka získávám z rostlin, jejichž plody splňují požadované vlastnosti (např. dlouhou skladovatelnost, určitý tvar). Na kurzu jsme se také seznámili s tím, jak je důležité plánovat si zahradu tak, aby se nám jednotlivé odrůdy stejného druhu nekřížili. Musí se zkrátka dodržet určitá izolace – doporučená vzdálenost. A protože na kurzu byli již někteří zahradníci, odvezla jsem si několik semínek dýně, rajčete (Stupické polní rajče), fazolí (fazole vojáčková a fazole kamínková), hrášku a salátu.

Závěrem musím říci, že moc děkuji za cenné informace. Možné křížení rostlin, které máte zasazeny vedle sebe v nedostatečné vzdálenosti, může mít velké následky. Teď už jen stačí trošku praxe a je zcela pravděpodobné, že i já založím vlastní rodinnou semínkovou banku, která třeba nadcházející generaci někdy pomůže.
Semínka trochu jinak než k jídlu

« zpět


Chutné blogování - Chutné blogování | Semínka trochu jinak než k jídlu

"Projezte se ke zdraví"                                                 724 076 303 info@2kukurice.cz

 69 Kč, nad 1200 Kč ZDARMA                                 


| | |
© 2019 Insion