Jak upravit jídelníček v zimě?

20.10.2017 - Nevíte, co jíst, aby jste se cítili dobře?Zima je tu, tedy alespoň ta biologická. Naše tělo to vnímá, a právě proto tělo například vyžaduje více odpočinku. My bychom měli být k tomuto vnímaví a upravit jídelníček tak, abychom mohli v zimě zregenerovat své síly.

MUDr. Strnadelová a Jan Zerzán ve své knize Radost ze zdravých dětí uvádějí, že v zimě je tedy vhodné dopřát si relativně více živočišných tuků, můžeme více fritovat (tedy pokud nám to dovolí naše zdraví). V zimě nemáme zapomínat na zeleninu, kterou můžeme používat v menším množství. Důležité je však to, že by se měla používat zelenina, která se dá skladovat, tj. zelí, dýně, řepa, cibule, česnek, mrkev, celer, petržel atd. Tuto zeleninu je vhodné tepelně upravit a „zabudovat“ do ní teplo, které nás následně zahřeje zevnitř. Zapomenout bychom měli na zeleninu letní – salátové okurky, rajčata. Některé druhy zelené zeleniny se dají uchovávat i v zimě. Je to například pórek, různé druhy salátů, kadeřavá kapusta apod. Zcela určitě je vhodné každý den zařazovat dlouho kvašené zelí, které je nezbytným zdrojem vitamínů a enzymů.

obilí je vhodné zařazovat zahřívající pohanku, jáhly, oves, kulatozrnnou rýži a ječmen. Upustit bychom měli od kukuřice, tedy i polenty. Ani v zimě bychom neměli zapomínat na luštěniny a naopak je více zařazovat. Nejvhodnější v tomto období jsou fazole, a to zejména adzuki, černá ledvina apod., které již svým tvarem napovídají, že napomáhají k regeneraci ledvin a dodávají tomuto orgánu sílu. Samozřejmě je vhodné nezapomínat na zdravé tuky, které jsou obsaženy také v ořeších a kvalitních rostlinných olejích.

Zkrátka nezapomínejte se podívat, co nám Matka příroda zrovna dává, a podle toho uzpůsobte svůj jídelníček. Užívejme si toho, co nám přináší naše další ročních období.


Vaše kuku Ir.
Jak upravit jídelníček v zimě?

« zpět


Chutné blogování - Chutné blogování | Jak upravit jídelníček v zimě?

"Projezte se ke zdraví"                                                 724 076 303 info@2kukurice.cz

 69 Kč, nad 1200 Kč ZDARMA                                 


| | |
© 2019 Insion